Haber

AYBİR’den güçlü açıklama: O gün de gelecek elbet.

İsrail güçleri dün gece Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi. Ses bombası ve lastik kaplı mermilerle müdahale eden İsrail polisi, oradakileri coplarla dövdü.

İsrail’in bu alçak saldırılarını bu yıl özellikle Ramazan ayında tekrarlamasının ardından açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Bu zorbalığa İslam Ülkeleri Akademisyenler ve Gazeteciler Birliği’nden de sert tepki geldi.

İşte İslam Ülkeleri Akademisyenler ve Yazarlar Derneği’nden (AYBİR) yapılan açıklama;

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskını şiddetle kınıyoruz. Ramazan ayında gerçekleştirilen bu saldırının, İsrail’in “terör devleti” olarak tanımlanmasını meşrulaştırdığına inanıyoruz.

İsrail’in Ramazan ayı boyunca alışkanlık haline getirdiği bu tür saldırılarla Filistinli Müslümanların gözünü korkutmakla kalmayıp hem onları hem de tüm Müslümanları küçük düşürmeyi ve küçük düşürmeyi amaçladığı anlaşılmaktadır.

İsrail, en çok başvuruyla işgal altındaki topraklarda her türlü insan hakları ihlalini sergilemeye devam ediyor. Bu durumun şimdilik cezasız kalması insanlık adına üzücü olsa da İsrail devlet yetkililerinin ve sahada bu ihlalleri gerçekleştirenlerin sorumlu tutulacağı gün mutlaka gelecektir.

İslam Ülkelerinin bu ve benzeri eylemlere karışanlar hakkında cezai soruşturma başlatması ve tüm sivil toplum kuruluşlarının ilgili ulusal ve uluslararası mercilere başvurarak adli süreci başlatması gerektiğine inanıyoruz.

Kutsal değerlere ve mekanlara saygı göstermenin her din ve inançtan insanın sorumluluğu olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, tüm din ve inançlardan bireyleri ve kuruluşları İsrail saldırganlığına karşı seslerini yükseltmeye davet ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu