Ekonomi

Japon firmaları bu yıl %5,24 ücret artışı planlıyor

TOKYO – Ülkenin en üst düzey sendikal örgütü Rengo’nun bildirdiğine göre, Japon işgücü için önemli bir gelişme olarak, Japonya’daki bir şirketler konsorsiyumu bu yıl için %5.24’lük bir ücret artışına razı oldu. Bu karar, yıllık maaş görüşmelerine ilişkin üçüncü duyuruya işaret ediyor. Son rakam, ikinci ankette bildirilen %5.25 ve geçen ay açıklanan %5.28’lik ilk rakamdan hafif bir düşüşü temsil ediyor.

Kritik bir ekonomik gösterge olan bu ücret görüşmeleri aşamalı olarak açıklanıyor ve ilk sonuçlar genellikle Mart ayı ortasında büyük şirketlerden geliyor. Görüşmeler ilerledikçe, özellikle de küçük şirketler yılın ikinci çeyreğine doğru görüşmelerini tamamladıkça, ortalama ücret artışının bildirilen ilk rakamlardan düşme eğiliminde olduğu gözlemlenmektedir.

Bir sonraki anket sonuçlarının 18 Nisan’da kamuoyuna açıklanması ve Japon işgücü piyasasındaki ücret eğilimlerine ilişkin daha fazla bilgi sağlaması bekleniyor.

Bu ücret artışı daha geniş bir ekonomik stratejinin parçası olarak gerçekleşiyor. Başbakan Fumio Kishida, Japonya’yı yirmi yılı aşkın bir süredir devam eden deflasyondan çıkaracak bir mekanizma olarak önemli ölçüde ücret artışına vurgu yaptı. Buna ek olarak, Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda, enflasyonla birlikte sürekli ücret artışlarının, uygulanmakta olan kapsamlı parasal teşviğin azaltılması için kilit faktörler olarak önemini vurguladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu