Haber

İsveç Dışişleri Bakanı İslam Ülkeleriyle İlişkileri Geliştirmeye Odaklanacak

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, bundan sonra görevinin büyük bir bölümünü İslam ülkeleriyle ilişkilerin geliştirilmesine adayacağını söyledi.

Billström, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ülkelerinin İsveç’teki büyükelçileri ile Kuran’a yönelik saldırıları görüşmek üzere bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesine görüntülü ve yazılı açıklama yapan Billström, “Yapıcı ve güzel bir görüşme gerçekleştirdik. Bundan sonra görevimin büyük bir bölümünü Müslim ile ilişkileri geliştirmeye adayacağım. ülkeler.” ifadeleri kullandı.

Kur’an yakanların provokatör olduğuna işaret eden Billström, “İslamofobik eylemler İsveç hükümeti tarafından hiçbir şekilde reddedilmiyor. Bu hükümetin görüşünü yansıtmıyor. Bu sadece ayrılmaz bir bütün olan Müslümanlar için açık bir provokasyon teşkil etmiyor. Bir kutsal kitaba veya başka bir kutsal kitaba yapılan herhangi bir saygısızlık, İsveç toplumu tarafından son derece saldırgan ve saygısız bir davranış olarak görülüyor.” görüşünü paylaştı.

Billström, Kamu Düzeni Yasası’nda kutsal kitapların yakılmasını önleyecek şekilde değişiklik yapmak için çalışmalara başladıklarını vurguladı.

İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e yönelik provokasyonlar

Danimarkalı aşırı sağcı siyasetçi ve Dayanışma Partisi lideri Rasmus Paludan, 2022 Paskalya tatilinde İsveç’in Malmö, Norköpin, Jönköping kentleri ve başkent Stockholm’de Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarına devam etti.

Paludan, 21 Ocak’ta Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde de Kur’an-ı Kerim yaktı.

Irak asıllı Salwan Momika da Kurban Bayramı’nın ilk gününe denk gelen 28 Haziran’da Stockholm Mescidi önünde polis gözetiminde Kuran-ı Kerim yaktı.

Momika, 20 Temmuz’da Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği ve 31 Temmuz’da İsveç Parlamentosu önünde polis gözetiminde Kuran’ı ve Irak bayrağını çiğnedi.

Stockholm’deki Angbybadet sahilinde 47 yaşındaki İran asıllı Bahrami Marjan da 3 Ağustos’ta polis barınağında Kuran’ın yakılmasıyla tüm dinlerin yok edilmesi gerektiğini savundu.

ciftlikkoyhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu