Haber

Elazığ’da küçükbaş ve büyükbaş hayvan sevkiyatları kısıtlandı

Muhtemel SAT-2 şap virüsü hastalığına karşı Elazığ’da küçükbaş ve büyükbaş hayvanların kesim, ithalat ve ihracat hareketleri dışında sevkiyatının yasak olduğu bildirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç, şap virüsünün ülkede hızla yayıldığını ve bu nedenle tedbir amaçlı olarak makul kriterler dışında bir sonraki duyuruya kadar kentte canlı hayvan sevkiyatının yasak olduğunu bildirdi.

Hayvan sağlığı zabıta heyetinin hastalığa karşı acil eylem planı çalışmalarına başladığını belirten Kılıç, şöyle devam etti:

“İlimizde ilk bahar şap aşısını en kısa sürede tamamlayacağız, bununla ilgili planlarımızı yaptık. Şu aşamada ilimizde SAT-2 şap virüsü ile ilgili herhangi bir vakaya rastlanmadı, ülkemizin farklı illerinde görülen bu yönde bir delil olmamakla birlikte kesim, ithalat ve ihracat hareketlerinin tedbir amaçlı yapılmasına karar verilmiştir.Hayvan dışında hayvan sevkiyatı yapılmamasına karar verilmiştir.”

Kılıç, belirtilen durumlar dışında hayvan sevkıyatı yapan üreticilere 46 bin 159 lira idari para cezası uygulanacağına işaret etti.

İl genelinde küçükbaş ve büyükbaş hayvanların sonbahar Şap aşılarının şap hastalığına karşı mücadele noktasında 10 gün içerisinde tamamlanacağını belirten Kılıç, “İlimizde görev yapan tüm veteriner hekimlerimizi iptal ederek göreve çağırdık. izinleri. Aşılar 2’nci doz aşı olarak hayvanlarımıza uygulanacaktır.” sözlerini kullandı.

gumusovaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu