Ekonomi

Avrupa Birliği ‘Liderler Zirvesi’ başladı

27 AB üye ülkesinin devlet veya hükümet liderlerinin katılımıyla Brüksel’de düzenlenen AB Liderler Zirvesi başladı.

Zirvenin girişinde konuşan Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’in toplantının ilk bölümüne video konferans ile bağlanacağına dikkat çekerek, mali destek paketinin onaylanmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Ukrayna için 18 milyar euro

Rusya’ya yönelik 9’uncu yaptırım paketine ilişkin müzakerelerin üye ülke temsilcileriyle eş zamanlı olarak yürütüldüğünü belirten Michel, “Yaptırım paketiyle ilgili birçok ülkeden endişeler var. Bu konuda biraz daha çalışılması gerekiyor.” söz konusu.

Michel, üye ülkelerin 9’uncu paket üzerinde anlaşmalarının değerli olduğuna dikkat çekti.

ABD’deki enflasyonu düşürme yasasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Michel, “Enflasyonu düşürme yasası ABD’nin yasal tercihidir. AB şirketlerine bazı muafiyetler getirmek için ABD ile birlikte çalışmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi. dedi.

Amerikalı şirketler ile Avrupalı ​​şirketler arasında eşit rekabetin önemine işaret eden Michel, “Kamu güçlendirme kurallarımızı uyarlamaya ve bazı AB araçlarını devreye sokmaya hazırız” dedi. söz konusu.

yasa hakkında

ABD’de enflasyonu düşürmeye yönelik kapsamlı sağlık, iklim ve vergi düzenlemelerini içeren yasa, Avrupa’da da tartışma konusu.

Vergi indirimleri ile elektrikli otomobil alımını teşvik etmeyi amaçlayan yasa, Kuzey Amerika’da üretilen pilleri kullanan ve bu bölgedeki madenlerden çıkan mineralleri içeren elektrikli araçlar için 7 bin 500 dolara kadar vergi indirimi gibi düzenlemeler içeriyor.

AB, vergi indirimlerini ABD’de üretilen içeriğe bağımlı hale getiren yeni düzenlemenin, piller ve yenilenebilir enerji ekipmanları dahil olmak üzere Avrupalı ​​otomobil şirketlerini ve yeşil ekonomideki üreticileri dezavantajlı konuma getireceğinden endişe ediyor.

Enerji krizi, yüksek enflasyon ve olası durgunluk panikleriyle sıkıntılı bir dönemden geçen Avrupa için sektörün geri kalmışlığı temel bir risk olarak öne çıkıyor.

AB Liderler Zirvesi programı

AB Liderler Tepesi’nin gündemindeki ilk konu Rusya-Ukrayna savaşı olacak. Liderler, savaştaki son gelişmeleri ve özellikle kış aylarında Ukrayna’ya ne tür siyasi, askeri, insani ve mali destek sağlayacaklarını ele alacak. Savaşta zarar gören Ukrayna’nın başta iktidar olmak üzere altyapısındaki bu eksikliklerin giderilmesi de tartışılacak konuların başında gelecek.

Liderler Avrupa’daki enerji krizini de değerlendirecek. Daha önceki zirvelerde enerji alanında alınan kararların uygulanmasını görüşecek olan liderler, yeni tedbirleri de görüşecek.

Bu kapsamda enerji talebini azaltacak, elektrik kesintilerini önleyecek, enerji arz güvenliğini sağlayacak ve enerji fiyatlarını düşürecek tedbirleri görüşecek olan liderler, AB Komisyonu’nun elektrik piyasalarında yapısal reform çalışmalarını da gözden geçirecek.

Liderler ayrıca yabancı çıkarlar konusunu da ele alacaklar. En üstte, gelişen küresel gelişmeler karşısında transatlantik çıkarların durumuna ilişkin stratejik bir değerlendirme yapılacak. Özellikle AB-ABD ilişkilerinin güvenlik ve ekonomik boyutunun tartışılacağı zirvede, ABD’de onaylanan enflasyonla mücadele yasasının Avrupa ülkeleri ve ekonomisine etkisi ve buna karşı ne yapılması gerektiği tartışılacak.

Zirvede güvenlik ve savunma konuları da ele alınacak. AB’nin savunma kapasitesini artırmaya yönelik taahhütlerin uygulanmasını görüşecek olan liderler, zirvenin son bölümünde Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan, Libya, Fas, Filistin, Suriye ve Tunus ile ilişkileri değerlendirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu